ЕДИН ЖИВОТ В СЛУЖБА НА СОЗОПОЛ
Когато току-що уволнилият се от казармата Никола Калоянов пристига в Созопол на 7 септември 1957 год., младият 23-годишен мъж дори не подозира, че животът му оттук нататък ще бъде завинаги свързан със съдбата на малкото черноморско градче, където е назначен за учител.
Красивият младеж със спортна фигура устоява на ухажванията на многобройните си колежки и скоро намира своята любима в лицето на младата акушерка Мария Калоянова, завършила наскоро Медицинското училище във Варна. Двамата ще останат свързани почти шест десетилетия, превъщайки се в една от най-проминентните двойки в града.
60-те години поставят началото на успешна кариера, през която Калоянов е последователно учител, директор на училището в града, общински секретар (от 3 март 1966 год.), кмет на Созопол (1970-1978) и заместник-кмет на селищна система Созопол (1979-1981).
По време на мандата му като директор се закупува първия училищен оркестър със събрани дарения от созополчани и с участието на родителския комитет в лицето на Керанка Кюмурджиева, Вяра Събева, Надка Паскалева, Ставро Калоянов и др. Построена е спортна площадка в града, стимулират се разнообразни спортни и културни изяви.
През всичките тези години се поставят основите на мащабно строителство и градоустройство, което се превръща в неразривна част от дейността на младия и енергичен кмет. Асфалтират се улиците в новата част, където изникват много нови къщи, започва строежът на пристанищния кей в стария град, за рекордно кратко време (28 дена) се построява градският стадион, като в строителството се включват младежки бригади от града, а в ръководството на оперативния щаб по строежа влизат личности като Никола Костов, Тодор Димов, Апостол Кюмурджиев, Кирил Стамов и др. С името на Калоянов са свързани и такива крупни проекти като водоснабдяването и канализацията на Созопол както и изграждането на Културен дом и аптека в града.
Под прякото ръководство на Никола Калоянов през 1971 год. в Созопол се откриват детски ясли в бившата Ямболска къща, сега Етнографски музей. Направена е и първата копка за строеж на детска градина с участието на военно-строителни войски и по проект на арх. Соколовски. Магистралата Бургас-Созопол в сектора до извънградската бензиностанция става 4 вместо 2 платна, започва и строежът на Южната алея, превърнала се в най-привлекателната част от стария Созопол. Без преувеличение може да се каже, че през мандата на Никола Калоянов като кмет са завършени близо 60% от инфраструктурата на града, а общината е обявена за национален първенец по чистота и благоустрояване.
Никола Калоянов остава активно ангажиран до края на живота си с всички идеи и инициативи, свързани с преустройството и благоустрояването на любимия му град. Дори в последната си 86-а година, вече в недобро здраве, помага с опит и съвет като член на новообразувания Обществен Съвет.
Когато го питаха кога ще напише книга за дейността си, Калоянов винаги отговаряше: „Няма смисъл от книга. Моите дела могат да се видят навсякъде в Созопол.“
И какво по-достойно от това, делата на сътвореното от теб да останат за тези, които си обичал, за един град, за една общност, на която си посветил безрезервно и всеотдайно целия си живот.
С кончината на Никола Калоянов си отива една епоха от историята на Созопол. Той ще бъде запомнен от съгражданите си не само с делата и неуморната си дейност в полза на града, но и с дирята, която оставя в сърцата на созополчани като най-обичаният кмет на Созопол.
ПОЧИВАЙ В МИР, КМЕТЕ! ПОКЛОН ПРЕД ДУХА И ПАМЕТТА ТИ!